مطلب وبلاگ

ابزارهای ماساژ

ابزارهای ماساژ

ابزارهای ماساژ

مهمترین ابزار هر ماسور (ماساژور) دست های قوی و هنرمند او هستند و مراقبت از دست های ماسور (ماساژور) به منظور توان ادامه کار بسیار حائز اهمیت است. در کنار تمرینات و حرکات مختلفی که  ماسور (ماساژور) برای حفاظت از دست هایش انجام می دهد، توصیه ای که به اکثر ماساژورها می شود این است:

“برای انجام تکنیک های مختلف ماساژ از ابزارهای ماساژ استفاده کنید”

استفاده از ابزارهای ماساژ قدمتی طولانی دارد و برخی از این ابزارها قدمتی بیش از 3 هزار سال دارند. به دلیل اهمیت ابزارها و تجهیزات ماساژ در این بخش از معرفی ابزار و لوازم ماساژ به معرفی و توضیح در مورد 4  ابزار چوبی ماساژ می پردازیم.

چوب استیک

این وسیله ی چوبی به شکل های مختلفی در بازار وجود دارد و خیلی از ماساژورها همواره در کیف ابزارهای خود این وسیله ی ارزشمند را به همراه دارند.

ابزار ماساژ چوب استیک ماساژ معمولا به شکل سه گوش، ستاره ای، اشکی و قاشقی یا به شکل مداد در بازار رایج هستند.

اکثر چوب استیک های بازار در ایران تولید چین و تایلند هستند و قیمت های مختلفی دارند.

استفاده از این ابزار برای تکنیک های که ماساژور نیاز دارد از انگشتانش استفاده کند بسیار توصیه می شود.

همانطور که می دانید استفاده مکرر از انگشتان در بین ماساژورها رایج است و این باعث آسیب های زیادی به انگشتان آنها می شود به دلیل شکل چوب استیک می توان از آن برای انجام تکنیک هایی که به ظرافت نیاز دارند استفاده نمود. ماساورها(ماساژورها) می توانند از این وسیله با روغن یا بدون روغن استفاده کنند.

رول چوبی ماساژ

یکی دیگر از وسایل پرکاربرد در انجام ماساژ رول چوبی می باشد. شکل های مختلفی از رول های چوبی در بازار وجود دارند. برخی رول های چوبی ماساژ دارای چرخ هستند و هنگام کشیدن روی سطح بدن چرخ ها به حرکت در می آیند و علاوه بر فشار و ورز دادن بافت باعث آرامش بدن می شوند.

رول چوبی ماساژ برخی از رول های چوبی به جای چرخ برجستگی های چرخ مانندی دارند و این برجستگی ها کار همان چرخ را انجام می دهند. وردنه که یکی از ابزارهای پرکاربرد در ایران می باشد در دسته ی این رول های چوبی قرار می گیرد.

وردنه ها استوانه ای هستند و معمولا دو سر(دو طرف) آن باریک و در وسط پهن تر هستند. کاربرد معمول وردنه برای پهن کردن خمیر است ولی امروزه در جلسات ماساژ از این ابزار جالب نیز استفاده می شود.

همچنین وردنه با اندازه های مختلف و جنس های مختلف وجود دارد. برخی از وردنه ها که برای ماساژ استفاده می شود از جنس شیشه، چوب و پلاستیک هستند.

رول های چوبی و به خصوص وردنه ها برای ورز دادن عضلات بزرگ بسیار کاربرد دارد. معمولا برای ورز دادن عضلات همسترینگ و چهار سر از وردنه و رول های بزرگ استفاده می شود.

برخی از رول های چوبی کوچک که چرخ های کوچکی دارند برای ماساژ عضلات صورت استفاده می شوند که حس فوق العاده ی به افراد می بخشد و باعث گردش خون در عضلات صورت می شود.

برخی رول های چوبی که دارای برجستگی ها ریز هستند به منظور ماساژ کف پا استفاده می شوند.

اسکراچر چوبی

اسکراچر یکی دیگر از ابزارهای ماساژ است که معمولا در جلساتی که فرد خود را ماساژ می دهد کاربرد دارد و به اصطاح در جلسات self-massage کاربرد دارد. معمولا افراد مسن یا خانم های حامله برای خواراندن و یا فشار دادن نقاط مختلف بدن از این وسیله استفاده می کنند.

اسکرچر چوبی

در بعضی جلسات ماساژ، بنا به صلاح دید ماساژور نیاز است ضربات متوسط تا محکمی به برخی عضلات وارد شود به همین منظور وسیله ای به نام پتک ماساژ استفاده می شود. که شکل آن مانند یک چکش یا پتک است و به پتک ماساژ معروف است.

در برخی پتک های ماساژ سر های آن معمولا آج دار هستند و این آج ها را معمولا از جنس پلاستیک نرم می سازند. پتک ماساژ علاوه بر ضرباتی که وارد می کند باعث باز شدن عضلات می گردد.

معمولا استفاده از این ابزار در ماساژهای ورزشی بعد از مسابقات که عضلات دچار کوفتگی شده اند کاربرد دارد. ماساژورهای ورزشی همچنین بعد از جلسات سنگین ورزشی برای گردش خون بیشتر و دفع اسیدلاکتیک در عضلات بزرگ از پتک ماساژ استفاده می کنند.

پتک ماساژ

در بعضی جلسات ماساژ، بنا به صلاح دید ماساژور نیاز است ضربات متوسط تا محکمی به برخی عضلات وارد شود به همین منظور وسیله ای به نام پتک ماساژ استفاده می شود.

لوازم ماساژ که شکل آن مانند یک چکش یا پتک است و به پتک ماساژ معروف است.

در برخی پتک های ماساژ سر های آن معمولا آج دار هستند و این آج ها را معمولا از جنس پلاستیک نرم می سازند. پتک ماساژ علاوه بر ضرباتی که وارد می کند باعث باز شدن عضلات می گردد. معمولا استفاده از این ابزار در ماساژهای ورزشی بعد از مسابقات که عضلات دچار کوفتگی شده اند کاربرد دارد. ماساژورهای ورزشی همچنین بعد از جلسات سنگین ورزشی برای گردش خون بیشتر و دفع اسیدلاکتیک در عضلات بزرگ از پتک ماساژ استفاده می کنند.

پاسخ دهید

error: !!کپی نه شرمندم